aktualizováno: 17.06.2024 22:40:00 

Základní kynologická organizace Vysoké Mýto

Agility

 

 

Agility

 

„Agility je výkladní skříní, která veřejnosti dovoluje odhalit psy tak, jak jsou pro ni neznámí. Agility je podívaná, je to dokonce podívaná podivuhodná, neboť díky své hravosti vyvolává v publiku nadšení. Dává psovi jinou tvář, již není viděn jako hřmotný a nebezpečný, ale jako sympatický, vyrovnaný, spokojený a poslušný.“

Jean-Paul Petididier

 

 

Co je to agility a něco málo z historie tohoto sportu

 

Agility je v současné době zřejmě nejznámější a nejrozšířenější moderní kynologická sportovní disciplína. Poprvé se na veřejnosti tento sport představil v roce 1978 na slavné Cruftově výstavě v Anglii jako součást doprovodného programu výstavy. Obdoba koňské parkurové dráhy měla obrovský ohlas. Z počáteční nevázané zábavy se vyvinulo regulérní sportovní odvětví, které se rozšířilo do celého světa.

V roce 1988 se v Ženevě konalo první Mistrovství Evropy a v roce 1996 pak, pod záštitou mezinárodní kynologické organizace FCI, první Mistrovství světa, které proběhlo ve Švýcarsku. Jelikož FCI neumožňuje na svém mistrovství start psů bez průkazu původu a kříženců, vznikl tedy v roce 2000 nový velký mezinárodní závod v agility IMCA otevřený pro všechny psy. V roce 2002 byl poprvé připraven i mezinárodní závod pro handicapované psovody PAWC.

V České republice se agility poprvé objevilo přibližně v roce 1991. Byl založen Klub agility ČR (1992), následovala řada závodů v rámci republiky a již od roku 1993 se ČR pravidelně účastní Mistrovství Evropy a posléze i světa. A nutno podotknout, že závodníci z České republiky se svými psy se mezi světovou konkurencí rozhodně neztrácejí a drží se světovou špičkou krok. Základna agility se u nás stále rozrůstá a tento sport láká více a více zájemců o pohyb a unikátní souhru se psem. Rozvoj agility v ČR zdaleka ještě není u konce.

 

Základní princip agility zůstává od počátku stejný. Sportující tým - pán a pes - má za úkol, co nejrychleji a s co nejmenším počtem chyb, proběhnout předem určenou trať. Pes úplně na volno, bez obojku a vodítka, překonává za doprovodu svého pána, ovládán pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním (bez jakéhokoli dotyku), různé typy překážek. Kromě klasických skokových překážek bývá v parkuru zařazen i velmi atraktivní slalom, kladina, šikmá stěna, houpačka, skok daleký, proskokový kruh, pevný a látkový tunel. Každý běh je jiný a ojedinělý, pořadí a rozestavění překážek určuje vždy rozhodčí.

 

Agility je sportem pro všechny. Mohou se jím zabývat psi malí i velcí. Nemusíte mít však obavy, jak by mohl malý pejsek porazit toho velkého, jsou totiž rozděleni do velikostních kategorií. Nedělají se zde rozdíly mezi psy s urozeným rodokmenem různých plemen a voříšky. Totéž se týká i druhé polovičky týmu. Páni i paničky mohou být všech věkových kategorií, aktivní sportovci nebo třeba i lidé v invalidním důchodu. A tak po skončení závodů můžeme vidět na stupních vítězů třeba malého kloučka se psem, který má před jménem “Von“ vedle paní ve věku jeho babičky s roztomilým neurozeným voříškem.

 

Agility je založeno na principu hry a přirozené radosti z pohybu. Základem úspěchu je dokonalá souhra mezi psovodem a psem a jejich vzájemná komunikace. Právě nakažlivá radost a zaujetí, které často ze psích závodníků vyzařují, jsou jedním z hlavních důvodů divácké obliby. Ale není nutné mít jen vysoké závodnické cíle, vždyť jde hlavně o to, být se svým psem, dopřát sobě i jemu radost ze vzájemné spolupráce a hravého pohybu.

 

Zaujalo vás agility jako disciplína, kterou by jste rádi vyzkoušeli? Začít lze kdykoliv a dnes už také téměř kdekoliv. I naše cvičiště je vám otevřeno.

 

Pokud jde o pravidla agility, najdete je v Řádu agility ČR a další nezbytné informace na  Klubu agility ČR.